20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Во првите три месеци, за прекршоци во сообраќајот, полицијата пишувала по 50 казни на ден

За првите три месеци од годината, за прекршоци во сообраќајот полицијата напишала 4.360 казни или речиси по 50 на ден.

На списокот на казнети има и возачи и пешаци, а најмногу непочитување е регистрирано кај ограничувањата на  брзината за возење, покажуваат полициските статистички податоци.

Во однос на јануари – март минатата година, бројот на изречени казни е за 1.150, односно за 27 % поголем. Добра вест е што во март нема ниту една жртва во сообраќајот.

Од полицијата потенцираат дека акциските контроли се во насока на превентивно делување и ставење ред во почитувањето на сообраќајните правила и прописи кои се клучни за безбедност на патиштата. До возачите и пешаците апелираат за одговорност, а нивни екипи остануваат на контролните пунктови.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles