13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Измените во законот за работни односи ќе испечатат многу нови откази, сметаат од организацијата на работодавачи

Предлог измените во законот за работни односи чии подносител е министерството за труд и социјална политика на многу работници нема да им донесе добро. Според Ангел Димитров исплатата на плати до 5-ти секој месец за многу фирми ќе биде тешка работа.

Проблем за компаниите е и потенцијалната измена на законот каде определеното вработување од 5 години се намалува на само 6 месеци.

Освен работодавачите сериозни забелешки на потенцијалните измени имаат и од сојузот на стопански комори каде исто така аргументираа дека стопанството во овој момент нема капацитет за вакви законски измени.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles