1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Од денес па до 31 мај продажбата на зејтин да се ограничи, препорача министерството за економија

Купувањето на зејтин да се ограничи побара министерството за економија од трговците. Во писмениото известување до нив стои:

За да се одржува тековната состојба на домашниот пазар со масло од сончоглед во продавниците и да се избегне недостатокот трговците на мало продажбата треба да ја ограничат.

Во сите случаите кога граѓаните ќе инсистираат на купување поголеми количини трговците се должни на следното:

Се замолуваат трговците веднаш да интервенираат и да го известат државниот пазарен инспекторат, наведува министерството.

Иако министерството препорачува ограничена продажба децидно во известувањето никаде не стои која е најголемата количина што граѓаните можат да ја купат. Што е уште поважно за оваа препорака граѓаните, а добар дел од тргловците и незнаат.

Во моментов зејтин на рафтовите во сите малопродажни позиции има доволно, а со оглед на веќе акумулираните количини побарувачката е во нормала.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles