15.1 C
New York
Tuesday, May 17, 2022

Buy now

spot_img

Штрајк на пошетнските работници. Бараат линеарно покачување на платите.

Денеска поштенските работници стапија во генерален штрајк. Бараат  линеарно покачување на платите. Предлогот  е доставен до Управниот одбор на Македонски пошти од каде добиле предлог за висината на линеарното покачување да биде 3000 денари.

Крајниот збор дали предлогот ќе биде прифатен го имаат основните синдикални организации во поштата.Ако го прифатат штрајкот се прекинува. Во спротивно истиот ќе трае до исполнување на барањето. Во мегувреме У.О. оптимист дека штрајкот ќе биде еднодневен.

Ако се договорат,ќе следи потпишување на спогодба со што во јуни платите повисоки за 3000 денари ќе добијат 1700 вработени од техничкиот сектор на поштата,додека во август, останатите 464 административци.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,313FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles