15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

Делегацијата сопственици на имот кај беровскиот градоначалник, денес,  не помина добро. Ветување Пекевски дал но откако останатите се собрале пред Општината

Сопствениците на имоти во заштитеното подрачје Мелешево се упорни во настојувањата до имотите да стигнуваат непречено и слободно. Во намерата да го решат проблемот, нивни претставници денес беа кај градоначалникот Звонко Пекевски , но кратката средба за нив не поминала добро:

По ова, незадоволни од реакцијата на градоначалникот пред општинската зграда се собрале и останатите засегнати сопственици на имоти , по што  го променил ставот, вели нашиот соговорник.

Како ќе се решава проблемот и колку во него ќе биде кооперативен градоначалникот Пекевски, се обидовме да побараме мислење од него, но денес ој на нашите повици не одговараше.

Од друга страна, сопствениците потенцираат дека решение мора да се најде итно и го повикуваат градоначалникот на кооперативност,  бидејќи во спротивно за празниците Берово ќе биде блокирано за посетители.

Незадоволството и настанатиот проблем се резултат на Одлуката на Владата подрачјето Малешево на површина од 11.500 ХА  да биде заштитен предел, но речиси 70 % од него го сочинувата имот во приватна сопственост. Внатре влегувата шуми, пасишта , ниви, овопштарници и  ливади , со чие користење сопствениците сега имнаат сериозни проблеми.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles