20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Зголемувањето на минималната не ја  зголеми  продуктивноста. Влегуваат ли текстилците и чевларите во  нови  и уште поголеми проблеми? 

Зголемувањето на минималната  плата не го зголеми производството како  што  се очекуваше и како  што беше најавувано. Од  текстилниот и чевларскиот сектор потврдуваат дека  ефектите се спорадични  и речиси неприметливи.

Проблемот со работниот менталитет и слабата продуктивност   ги коментираше и вицепремиерот  за економски прашања Фатмир Бесими кој  во  колумна објасни. 

Постојаното инсистирање  на поголеми плати и нивното зголемување без  реално покритие низ зголемено производство води во уште поголеми проблеми  и   инфлација што кај нас е реално да се случи бидејќи нашите работници во споредба со европските се двојно понепродуктивни, напиша Бесими.

Ова,  земјата ја става на листата на неконкурентни за  инвестирање  и вон соработка  бидејќи   не само  многу азиски , туку со големата продуктивност и  земји од Европската унија    за нарачателите  се  далеку поисплатливи.

За споредба, минималните плати во нашето  опкружување се следните; Македонија 300, Србија 300, Бугарија 330 БиХ 277, Албанија 236 и Црна Гора 450 евра. 

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles