15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Од денес, почнува страдалната седмица

Од денес, во христијанствотo почнува страдалната седмица – најтажната недела која претходи на Христовото распетие.

Денешниот Велик понеделник се поврзува по влегувањето на Исус Христос во храмот во Ерусалим преполн со трговци. Разгневен што храмот се користи за продавање, а не за молитва, Исус ги расфрлал тезгите и ги избркал трговците.

Бдејте и бидете секогаш праведни зашто никогаш не знаете кога Спасителот ќе дојде е пораката на Велики вторник. На овој ден, десет девици го пречекале Исус. Пет од нив зеле свеќници и масло, а пет излегле само со свеќници. И додека поитале да купат масло, вратат од храмот пред нив се затворила, зашто неспремни го дочекале доаѓањето на Исуса. 

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles