11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Владата и СОНК преговараат, но ставовите остануваат непроменети

Владата и СОНК веќе втора недела преговараат, но ставовите остануваат непроменети. Без успех и конкретен резултат поминала и синоќешната средба помеѓу МОН и Синдикатот:

Според министерката за труд и социјална политика, додека трае штрајкот, Државата нема можност на вработените да им ја исплати тековната плата.

Од друга страна, до Народниот правобранител, веќе пристигнале неколку претставки од родители кои реагираат дека на нивните деца им е ускратено правото на образование:

Штрајкот во образованието и градинките започна на 11 април. Веќе седми ден, во градинките децата само се згрижуваат , а нема воспитен процес, а основците и средношколците седат дома.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles