14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Велик Петок – Најтажниот ден во христијанството

Молкум со молитва кажана во себе, денеска верниците од православната исповед го одбележуваат Велики Петок, најтажниот ден во христијанството. Денот кога Исус Христос, распнат на крст го предал својот дух на Бога.

Верниците едногласни,  спровнувањето и палењето на свеќи како симбол на тажниот ден, предвесник за саботната полноќ– Христовото воскреснување од мртвите.

Утре е Велика Сабота. Ден кога сите ја очекуваат најважната вест,темелот на христијанството, победата на животот над смртта.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles