15.1 C
New York
Sunday, October 2, 2022

Buy now

spot_img

Уставен: Советничките изјави со Уставното име

Свечените изјави на членовите на советите се потпишуваат со уставното име на државата, одлучи Уставниот суд , кој ја отфрли иницијативата за преиспитување на уставноста на на одредби од Законот за локалната самоуправа коишто се однесуваат на името на државата. Со ова и формално е потврдено дека и покрај тоа што во Законот за локалната самоуправа стои „Република Македонија”, затоа што истиот е донесен во 2002 година, согласно член 2 став 1 од Уставниот закон за спроведување на амандманите на Уставот, при примената на прописите и другите акти на државните органи се користи уставното име на државата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,509FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles