11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Добри вести нема,   Цените силно ке  маршираат  до крајот на годината, сметаат експертите.

Најмалку до крајот на годината цените нема да се смират  и вратолмии  ке има.   Инфлацијата  ке биде присутна секаде  а  очекувањата  дека нејзиниот пик ке биде во пролетта ги пропадна војната во Украина , потенцираат еконимистите. 

Основен инфлацики двигател цо цела Европа се цените на енергенсите  но  сега неа силно ја мотивираат  и цените на храната и индустриските стоки. Дефенитивино, инфлацијата кај нас е  резултат на надворешни фактори и таа е увезена, изјави премиерот Димитар Ковачевски.

Поради  ова, Основното прашање за економистите  сега е како да се влијае на инфлацијата е притоа да не  и   се наштети на еконмијата.

Во Германија, на пример, владата  одлучи  секој вработен  да добие по 300, примателите на социјална помош 200 и секое дете во домакинстовто по 100 евра. Полска се одлучи  за намалување на даноците   а други предлагаат  намалување на придонесите за да можат работодавачите да ги покачат платите.

Во услови кога сите бараат пари  за да се спасуваат,  елементарното прашање е  ОД КАДЕ ТОЛКУ ПАРИ?  Прашање кое за економистите   и не е толу тешко. Еве зошто.

Сепак, главните команди  за инфлацијата се во рацете на централните   европски и светски банки кои ја котролирааат глобаланата економска  политика и од чии одлуки практично зависи се , без притоа  да се намали ефектот од  домашната   еконимско-политичка стретгија.  

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles