16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Производството на сончоглед намалено за 10 пати

Во рок од три децении производството на сончоглед на македонските ниви е намалено за десет пати. Деканот на Земјоделскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип, Љупчо Михајлов, вели дека  најголем рекорд на засеани површини имало во 1989 година, кога под оваа култура биле покриени 46.000 хектари, а во 2014 година само 4.000 хектари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles