19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

КСС од утре ке протестира  секое попладне, а матичните оделенија нема да работат

Секој работен ден попладне од 16-17 часот ке протестираат вработените во Јавната администрација  а организатор на протестите е Конфедерацијата на слободни синдикати.   Од таму  досега неколкупати  транспарентно  ги  потенцираа своите барања а кои гласат.    

Со оглед на фактот дека досега на нивните барања владата остана пасивна, прашањето е  што ако тоа се случи и  покрај протестите ?

Во истовреме, од утре,  штрајк  објавија  и  вработените во Управата за водење на матични книги. Шалтерите за поднесување барање за издавање на изводи од матичната книга на родени, венчани, умрени нема да работат додека не им се покачат платите а штрајкот ќе започне од 8 часот наутро.

„Во недостаток на социјален дијалог ова е единствениот пат за достоинствено вреднување на нашиот труд. Бараме да се покачат платите и да се донесе колективен договор за вработените“, велат од Синдикатот за водење на матични книги.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles