21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

БиХ: Генерал осуден за воени злосторства

Судот на Босна и Херцеговина го осуди пензионираниот армиски генерал на БиХ, Сакиб Махмуљин, на осум години затвор во повторенa постапка по прогласувањето за виновен за командна одговорност за воени злосторства извршени од доброволци од исламските земји. Обвинението го товари Махмуљин дека не спречил убивање и малтретирање цивили и воени заробеници од страна на членовите на единицата „Ел Муџахедин“. Според обвинението, во летото и есента 1995 година тие малтретирале, а потоа убиле најмалку 50 припадници на војската на босанските Срби, кои претходно ги заробиле.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles