1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Социјалната голгота  започна  со покачувањето на минималаната плата, тврди  пртседателот на конфедерацијата на работадавали Миле Бошков.

Социјалните тензии  и  голгота започнаа пред неколку години а кулминацијата се  случува сега поради  низа пропусти и тактизирања, вели Миле Бопков, претседател на  Конфедерацијата на  работадавачи на Македонија.

За ситуацијата да биде уште полоша допринесоа и несоодветни  ветувања кои ги  подгреаја  очекувањата, вели Бошков.

Во монентоте на зголемена социјална активност, Владата  е адресата која треба да  ги решава сите очекувања   но прашањето  е колку таа има простор за тоа.

Ваквите размислувања за Синдикаот  не се прифатливи и сметаат дека  зголемувањето на основната плата  на 18 000 денари е  реално  дека работниците со ништо не ја  пореметуваат  економијата, туку напротив.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles