12.2 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

Србија:Ќе се произведуваат електрични возила

Србија постигна договор за производство на електрични автомобили во Крагуевац, но претседателот Александар Вучиќ не откри за кој модел станува збор. Веста беше потврдена по состанокот со Карлос Тавареш, извршниот директор на концернот „Стелантис“, кој обединува 16 автобрендови, меѓу кои и „Фиат“, „Крајслер“, „Пежо“, „Опел“, „Ситроен“ и „Џип“. Вредноста на инвестицијата е 190 милиони евра, од кои Србија ќе обезбеди 48 милиони. До крајот на 2023 фабриката во Крагуевац ќе мора да се прилагоди на новиот начин на производство, при што во неа ќе се инсталира нова платформа за електрични возила.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles