21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Кочани: ЈП за улично осветлување

Општина Кочани ќе почне постапка за формирање ново јавно претпријатие чија задача ќе биде набавка на електрична енергија, изградба и одржување на јавното осветлување и сервисирање на електричната мрежа за уличното осветлување.

Со ова,  добиваме нов правен субјект кој ќе упати барање до ЕВН да го прифати како снабдувач со струја на регулираниот пазар. Со тоа ќе можеме да побараме согласност и од Регулаторната комисија наместо просечната берзанска цена, плус провизијата од 17,4 денари, да  добиеме цена од 7,35 денари, што е регулирана цена за снабдување на корисници за улично осветлување, истакна градоначалникот на Кочани, Љупчо Папазов.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles