21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Производството на храна доведено во прашање. Земјоделците бараат добра  цена и откуп за стокови резерви

Производството на храна доведено во прашање. Земјоделците бараат добра  цена и откуп за стокови резерви. Ова особено се однесува на производството на пченица чија производна цена е речиси за двојно повисока од лани.

Можност за ублажување на состојбата се интервентните владини мерки, но тие, сами по себе не се доволни, сметаат од Федерацијата на фармери.

Во моментов, приоритет за Државата е производството на храна, па сите релевантни фактори од земјоделец до ресорно министрество, интензивно  и координирано треба да се насочат во тој правец.

За долгорочно надминување на проблемот со производство на храна, од Федерацијата на фармери препорачуваат Државата да разработи долгорочна визија за земјоделството во следните 20 – 30, години и да ги задржи младите на село.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles