13 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Црна Гора: Избарана нова влада

По тримесечна институционална блокада и повеќечасовна расправа, пратениците во Собранието на Црна Гора синоќа, во отсуство на Демократскиот фронт и Демократска Црна Гора, а со поддршка на Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ, избраа нова влада, чиј премиер ќе биде Дритан Абазовиќ. Новата влада е претставена како „европска” и ќе ја замени претходната извршна власт предводена од премиерот Здравко Кривокапиќ, во која Абазовиќ беше потпретседател и координатор на безбедносните служби.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles