19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Грција: Ќе биде центар за снабдување со гас

Атина сака во најбрзо време да стане центар за снабдување со гас за цел Балкан. Во тоа би требало да послужи трансјадранскиот гасовод, сѐ уште незавршеното спојување на одводот за Бугарија и новиот одвод за Македонија. Грција досега покриваше околу 30 отсто од својата потрошувачка на гас од Русија, околу 1,6 милијарди кубни метри годишно. Веќе годинава две третини од овој увоз би требало да бидат заменети со алтернатива како што е гас од Азербејџан.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles