14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Државните, локалните  јавни претпријатија и болниците  и понатаму  финансиски   не работат добро.   Влезени се во долг  од речиси 400 милиону евра. 

393 милиони евра е долгот  на државните, локалните јавни претпријатија и болниците до државата.  Што е уште  полошо,  освен шт должат, овие институции  со лошото финансиско работење продолжуваат и понатаму.

На крајот на минатата година  тие имале  доспеани, а ненаплатени обврски од речиси 393 милиони евра, што е за 81 милион евра повеќе од почетокот на минатата година, потенцираат од  Министерството за финансии.

Според сумите најмногу должат јавните претпријатија и трговските друштва во државна сопственост кои на  крајот на минатата година имале 179,8 милиони евра  што е  речиси половина од вкупниот долг . Она што е  важно  е дека нивниот долг пораснал за цели  54,8 милиони евра .

Следни на листата се општините со долг од 69,1 милион евра, или имале за 6,1 милион  зголемување на обврските  за само една година.

Во  списокот на  големи и непоправливи должници се  и болниците  кои годината ја завршија со  обврски пд  68 милиони евра или 5,7 милиони евра  повеке од годината претходно.

Општинските ЈП исто така трупаа долгови  и тие стигнаа до  должнички кратер  од 59 милиони евра, односно 7 повеќе  за само една година.  Која е силата што нив ги  тера  во пропаст? 

За експертите  оваа тенденција е веке  неиздржлива   а товарот преголем за сите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles