15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Годишнина од смртта на Делчев и Тито

Денес во Штип се одбележаа 119 години од загинувањето на македонскиот национален херој Гоце Делчев, кој беше убиен во заседа во с. Баница. Дел од својата учителска и револуционерна дејност Делчев обавуваше и во Штип поставувајќи ги темелите на напредната родољубива мисла. Токму и поради ова, годишнината од неговата смрт овде се одбележува со посебен пиетет.

За Македонија и Македонците, Делчев е најцврстата основа врз која е изградена македонската самобитност.

Освен во Штип, манифестација з аодбележување на 119 годишнината од загинувањето на Гоце Делчев, традиционално се одржа и во Делчево, градот кој го носи името на великанот.

Воедно, на денешен ден се одбележува и 42- годишнината од  смртта на Јосип Броз Тито,  доживотниот претседател на СФРЈ. По тој повод, група кочанчани и оваа година заминаа за Белград да се поклонат на гробот на Маршалот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles