16.1 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Косово: Проширено обвинението за Хашим Тачи

Специјалното обвинителство на Косово, кон обвинението против поранешниот косовски претседател Хашим Тачи и уште тројца поранешни водачи на Ослободителната војска на Косово, а сега политичари, додаде нови обвиненија за воени злосторства. Истите се однесуваат на приведување и малтретирање на најмалку 15 лица .  Обвинението против Тачи и останатите , содржи десет точки и ги наведува делата,  како „воени злосторства на незаконско или произволно апсење и притвор, сурово постапување, тортура и убиства, како и злосторства против човештвото затвор, други нехумани дејствија, тортура, убиства, присилно исчезнување на лица и прогонство“против стотици цивили и лица што не учествувале во воените дејствија“.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles