15.5 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

spot_img

Кривична за директор на „Солидарност“ Виница. За репрезентации потрошил 35.000 евра

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба против директор на ЈКП „Солидарност“ – Виница.  За репрезентации потрошил 35.000  евра.

Пријавениот, во периодот од 01.01.2014 до 22.11.2017, како директор на Јавното комунално претпријатие „Солидарност“ – Виница, без претходно донесена одлука на Управниот одбор и без финансиски план, од буџетот на комуналното претпријатие за репрезентации потрошил сума од 2.249.950 денари, информираат од МВР.

Во истиот период, директорот не презел никакви мерки за наплата на побарувањата, со шо дозволил да застарат ненаплатени побарувања во износ од 32.752.532 денари. Со ова, на Претпријатието, му направил вкупна штета од над половина милион евра.

истрагата посочува дека во овој случај, постојат основи за сомневање за сторени две кривични дела  „злоупотреба на  службена положба и овластување“ и „несовесно  работење во службата“.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles