19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Судството е пред  нови реформи, но судството довербата ќе ја врати  кога за големиот криминал ќе има и големи казни, изјави денес министерот за правда Никола Тупанчевски.

Судството е пред нови реформи, но и пред клучната задача  да ја врати довербата кај граѓаните за која министерот  за правда Никола Тупанчевски потврдува дека  кај граѓаните  е мала.

Кога   судството ќе се докаже дека е во функција на законите и  дека конечно  имаме чесен суд и чесни судии?

Тупанчевски  засега е последниот министер за правда  кој  повикува и ветува  судство со доверба   кое кај граѓаните е помало  од 10% . Не толку одамна силно беше промовиран т.н. Ветинг, односно  прочистување на судството но тој никогаш не беше применет. Исто како и  новата методологија  за оценување на судиите. Зошто?

Во однос на бројот на судиите во државата, Тупанчевски не се согласува дека судии има малку бидејжи европските стандарди предвидуваат по 21,5 судии на 100 000 жители а Македонија во моментов  ги  има многу повеќе.  

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles