19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Целосно се уредува индустриската зона во Карбинци. Денес се почна и со асфалтирање

Комплетно се уредува инфраструктурата во Индустриската зона во Карбинци. По изградба на водоводна и канализациона мрежа, од денес се започна и со асфалтирање на улиците.

На увид на градежните активности , се појави и претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски.

Индустриската зона во близина на Таринци има пет парцели во вкупна површина од 10. 400 м2 , а од нивна продажба, беше  остварен вкупен приход од 3,8 милиони денари.

Според најавите овде ќе се гради угостителско-сместувачки капацитет, фабрика з апреработка на храна и фотоволтаично поле.

Во моментов во општина Карбинци се работи на асфалтирање на други две улици, а во план е и изградба или реконструкција на игралишта во Крупиште, Карбинци и Кучица. 

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles