17.2 C
New York
Monday, May 29, 2023

Buy now

spot_img

Утре се празнува Ѓурѓовден

Утре се празнува Ѓурѓовден, празник посветен на Ѓорѓи од Кападокија кој пораснал со учењата на Исус, а истовремено изобилувал со многу вештини.

Поради христијанството Ѓорѓи бил измачуван, но никогаш не се откажал од молитвата која му помагала да се извлече од маките на кои го подложувале.

Во регионот Ѓурѓовден се празнува на повеќе места каде се организираат куќни и селски слави.  Во Штип граѓаните масовно одат на две свети места, односно познатиот шардаван баши каде се собираат и христијани и муслимани и кај светата вода посветена на Ѓорѓи покрај реката Брегалница.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,787FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles