14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Добра работа во голема криза. 10 компании од Штип имаат просечна плата од 500 евра по работен

10 компании од Штип  во услови на економска рецесија  успеваат да прават добар бизнис. Тие ги скокнале  сите проблеми  и    стигнале до  просчни 500 евра плата по вработен.

Лидер на оваа успешно друштво  е Квенбергер Логистик која е подружница на  австриска  холдинг  групација која  е специјачизирана за  управување со логистички компании и која резултати за респект покажува и на евтопско ниво.

Оваа компанија   имал пораст  на приходите  за 6,59%  и приходната порта лани  ја затворила со  11 милиони евра. По неа следуваат Ај Стајл со 5,6 милиони и Лаура ГМБХ со 5 милиони. Последна  на листата на најуспешни е Пазал Бреинс со 605.000 профит. 

Освен по високи приходи, овие компании целта во оваа година ја постигнале и според платите.  Кај сите нив просекот е  500 евра а вистински срекници се вработените во компанијата Ај Стаил каде платите се просечни 54 700 или цели 900 евра.

Во оваа група на  фирми  просечните плати се следните; Бони интерградба со 37.000 денари плата и Лаура ГМБХ со 36.000.   На 10 место на оваа листа е Јофа текст со 30.000 просечна плата по вработен.

Сепак, оваа идилична слика  има еден недостатк а тое е нејзната димензија. Имено,  со искучок на  Квенбергер Логистик, станува збор за  компании кои  не се масовни работодавачи  туку тимови на професионалци  кои своите услуги ги наплакаат скапо.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles