15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Двоцифрена стапка на инфлација во април

Трошоците на живот во април оваа година во споредба со истиот месец минатата година имаат раст од 10,5 отсто, додека пак цените на мало пораснале за 11,1 процент.

Податоците покажуваат дека во споредба со претходниот месец, трошоците на живот се зголемиле за 2,2 проценти, додека цените на мало за два отсто.  Притоа на месечно ниво, најголем раст на трошоците е регистриран кај маслото и маснотите и тоа од 20,2 проценти и кај свежиот зеленчук и компирите и други коренести плодови за 12,9 отсто.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles