15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Околу 5 милиони евра плус ќе бара министерот Бочварски со ребалансот на буџетот.  Најмногу пари се наменети за гасоводната мрежа  

300 милиони денари, со ребалансот на буџетот, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски ќе побара од Владата за дополнително развивање на гасоводната инфраструктура,за која смета дека ќе е амортизер на актуелната енергетска криза.

За бизнис секторот, сметките ќе се помали доколку гасот во одделни производствени сектори е доминантен како енергенс.

Општините, исто така гледаат решение во намалување на трошоците.

Од ова место се очекува разгранување на гасоводната мрежа за Штип и неговиот индустриски дел. Сите чинители се со единствена надеж дека за тоа нема да помине подолг временски период, бидејќи секому е во полза, гасот да е замена за скапата струја и фосилни горива.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles