14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Само два автобуса се врската на Источниот регион со остатокот на Државата

Само два автобуса се врската на четири општини од Регионот со остатокот на Државата. Дневно, кон некои општини оди само еден автобус, кон некои – ниеден.

Ова е огромен проблем за околу 35.000 жители од Берово, Пехчево, Делчево и  Македонска Каменица кои имаат голема потреба да стигнат до Скопје, Штип или Кочани, на пример , но можностите за тоа им с екрајно ограничени.

Од Здружението на превозници , веќе извесен период се обидуваат да најдат решение за овој проблем, но сите нивни напори, досега не ги дале очекуваните резултати.

Инаку, проблемот со автобуските линии  започна со кортона пандемијата кога бројот на патници се ограничи на 50, односно на 70 % од капацитетите. Ова за превозниците беше нерентабилно и неодржливо, па тие ги укинаа линиите и оттогаш се уште не се вратени.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles