21.2 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

Денес е Меѓународен ден на медициснаките сестри. Преморени и потценети

Денес е меѓународниот ден на медицинските сестри. профресија која е една од најбараните, но со Закон во Македонија се уште не е уредена.

Во меѓувреме, се помалкуте медицински сестри во државата се и преморени и потценети, а реперкусиите од несоодветната грижа за нив се следни.

Крајниот епилог од нерешените прашања на медицинските сестри е нивното континуирано заминување од Државата.

Во моментов во Македонија има  околу 7.500  медицински сестри , што е по 350 на 100.000 жители, додека според стандардите нив би требало да ги има околу 750-800 на 100.000 жители.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles