19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Матичарите стигнаа до минимална плата, но штрајкот продолжува

Штрајкот на матичарите досега им с еисплати. Се зиборија за прифаќање на дел од барањата кои се во надлежност на Министерството за правда.

Меѓутоа тие штрајкот ќе го продолжат, бидејќи неисполнети им останаа следниве барања.

Вработените во Управата за водење на матични книги штрајкуваат од 27 април.Ииако завчера министерот за правда Никола Тупанчевски истакна дека штрајкуваат само 20-25 % од вработените, од гранковиот Синдикат денес тврдат дека со потписи за штрајк се одлучиле над 70 %, а се издаваат само документи од итен карактер.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles