7.5 C
New York
Sunday, December 4, 2022

Buy now

spot_img

Јавните претпријатија од регионот немаат пари ниту за работа,а синдикатот им бара скалесто покачување на платите.

Јавните претпријатија од регионот се во беспарица и  едвам оддржуваат работна активност. Поради ова тие инсистираат на владина помош, бидејки многу бргу кај некои од нив може да се случи работна хаварија.

Без оглед на ова синдикатот  е упорен и инсистира на скалесто покачување на платите.Менаџерите на ЈП бараат соодветни услови за исполнување на барањето на синдикатот, за како би го избегнале се поиизвесниот финансиски колапс.

Кулминација на лошата финансиска слика ја проектира ЈП Солидароност од Виница. Таму  доцнат платите, не се исплатени придонеси, а долговите се над еден милион евра.

Ова мегудругото денеска се слушна на консултативната седница на Здружението на ЈП од регионот – АТКОМ.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,595FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles