15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Италијански јазик како изборен предмет во основото и средно образование

Штип е еден од важните градови за Италија за секаков вид на соработка, а пред се од економски и образовен аспект,истакна при денешната посета на Штип, италијанскиот амбасадор во Македонија Андреа Силвестри.

Во разговор со градоначалникот Иван Јорданов се разгледа иницијативата за воведување на италијанскиот јазик како изборен предмет во основното и средно образование.

Идејата за воведување на италијанскиот јазик како изборен предмет наиде на подршка од УГД, каде на Филиошкиот факултет работи катедрата за италијански јазик и книжевност. Ова мегудругото се слушна на средбата на Силвестри со рекоторот Блажо Боев и деканот Драгана Коцева Кузмановска.

Освен образованието, неколку години во штипската индустриска зона работи и италијанската фабрика Кондево со најава за проширување на производствениот капацитет.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles