19 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Нови две извршни решенија од над два милиони денари ја блокираат сметката на општина Чешиново Облешево

Нови две извршни решенија за долг од над два милиони денари ја блокираат сметката на општина Чешиново Облешево. Станува збор за средства кои претходната локална власт требало, а не ги платила за реализација на два општински проекти:

Нов извршен долг од 1.247.774 ден. од фирмата Турбоинженеринг за „Изградба на крак на канализационен систем во с.Соколарци“ и дополнителни 1.019.323 од кои 784.621 за проект „Реконструкција на селски чешми“ и 234.702 за  „Изградба на бунар со цевковод за подобрување на водоснабдувањето во с.Спанчево“  повторно ја блокираат општинската каса, информираат од Општината.

Судски постапки , извршни решенија, блокада на сметката на општината се причините  кои оваа мала општина ја искачија на врвот на најзадолжена општини во регионот.

При преџземањето на должноста, новиот градоначалник Далибор Ангелов, се пожали дека наследил долг од 34 милиони денари, што претставува дури една половина од основниот  буџет на Општината.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles