16.1 C
New York
Monday, September 26, 2022

Buy now

spot_img

НБ: Раст на  БДП од 2,9 %

Забавување на економијата со раст на БДП од 2,9 проценти предвидува Народна банка во најновите пролетни проекции што е надолна корекција за еден процентен поен во однос на октомвриските проекции за 2022 година. Инфлацијата се предвидува да биде 8,8 проценти во просек со очекување за постепена стабилизација до крајот на годината.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,504FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles