21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Распишан конкурсот за избор на нов ректор на УГД. Првиот ден поднесени 5 кандидатури

Вкупно 5 кандидатури за нов ректор на Универзитетот Гоце Делчев од Штип се поднесени на првиот ден од објавувањето на конкурост за избор на нов ректорт.

Според информации на ТВ Стар, интерес да го заменат Блажо Боев на ректорската позиција покажеле Дејан Мираковски актуелен декан на Машинскиот факултет , Емилија Јаневиќ Ивановска од Медицинскиот факултет,  Зоран Панов од Факултетот за природни и технички науки, Владо Гичев и Татјана Пачемска Атанасова, двајцата од Фак. за информатика .

Јавниот конкурс доаѓа по истекот на мандатот на сеганиот ректор Блажо Боев кој во два мандата управуваше со Универзитетот.

Новиот ректор ќе биде со мандат од три години и тоа од 15 септември 2022 до 14 септември 2025.

Ова ќе биде трет ректор на УГД, откако претходно првиот ректор Саша Митрев и сегашниот Блажо Боев беа избрани во два мандата.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles