15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Производителите на свињи бараат 50 % зголемување на цената

Одгледувачите на свињи бараат почачување на производна цена на месото за 50 %. Во моментов производната цена е 100 денари за килограм жива мера. Потпретседателот на Асоцијација на земјоделци и одгледувач на свињи, Гоце Сарафимов вели дека одгледувачите бараат производната цена на свинско месо да изнесува 150 денари.

Од страна на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство , одгледувачите на свињи добија  субвенции од 1.500 денари за продаден товеник, за месеците февруар, март и април, но и покрај ова, бројот на свињи се намалува.

Сарафимов истакна дека трендот на намалување е почнат во велешкиот регион, каде што во три фарми е намален бројот на мајки.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles