16.6 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Заедничка литургија на МПЦ и СПЦ

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на помирување меѓу српската и македонската православна црква. По 55 години, СПЦ и МПЦ-ОА заедно одржаа служба, откако Српската православна црква најави дека со литургијата на помирувањето ќе се обнови литургиската и канонската заедница на двете сестрински цркви, согласно одлуката на Соборот на СПЦ, кој заседаваше пред неколку дена во Ниш.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles