11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Хрватска: Издадени 100 000 работни дозволи

Хрватска го сруши својот рекорд откако  оваа гдина издаде 100.000 работни озволи за странци. Овој број е  за 20% поголем од лани  покажуваат податците на Министертсвото за внатрешни работи. Главен недостаток на хрватското стопанство  се сезонските работници   потребни на туризмот и угодтотекството но и на земјоделието. Најмногу странци на работа  Хравстка  црпи од  просторот на бивша Југославија но и од Филипини, Непал  и дуги азиски земји.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles