15.9 C
New York
Saturday, September 30, 2023

Buy now

spot_img

Произвидството сега е неисплатливо.  Компирите од есен  ќе поскапат за 100% тврдат произвoдителите

Компирите од  есен двојно  ќе  поскапат. Трошоците се енормно зголемени, а земјоделците немаат начин  како  да  ги неутрализираат.

Владата на овие поскапување реагираше со низа мерки, но производителите велат ека тие се  недоволни за  рентабилно производство. Во моментов цената на компирите е 50 денари за килограм, но прашањето е дали се’ ќе заврши  со оваа цена е  крајно неизвесно за сте.

Компирот е е еден од клучните  прехранбени артикли   и движењети на  неговата цена нагоре  ке биде  нова тежона за семејните буџети. Ако на ова се додадат и другите покачувања, грижи има доволно за секој ден по една. Освен во Македонија,  за двојно повсиока цена на  комирите се зборува и во Бугарија, Србија и Грција која е најголем производител на компири на Балканот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,875FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles