11.5 C
New York
Wednesday, September 28, 2022

Buy now

spot_img

Грција: Вонреден план за заштеда на струја

Грчката влада подготвува план за вонредни ситуации за заштеда на струја и друга енергија во случај на целосен и продолжен прекин на снабдувањето со руски гас, објави атинскиот весник „Та неа“. Вонредните прекини на струја во работните денови ќе ги опфатат „енергетски интензивните индустрии“ кои не произведуваат основни видови стоки. Неизвесноста и обемот на војната во Украина, како и реакцијата на Москва на непредвидливите санкции на ЕУ, бараат низа интервенции кои во Грција ќе доведат ограничување на потрошувачката на електрична енергија како и превозот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,506FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles