14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Национални шуми им забрани на сопствениците на имот во Малешево да сечат дрва. Засегнатите бараат итно укинување на статусот заштитено подрачје

Со допис испратен до шумските подружници, Национални шуми и фоицијално им забранил на сопствениците на имот во заштитениот предел Малешево, да сечат дрва од својот имот.

Одлуката, тврдат тие пристигнала денес и таа за нив е повеќе од лоша вест.

Против ваква одлука сопствениците неколкупати протетсирааи блокираа патишта, а сега  најавуваат дека ќе се жалат и до Швајцарската агенција и оттаму ќе бараат поддршка во намерата нивните имоти да бидат изземени од заштитениот предел.

Во заштитеното подрачје се опфатени околу 11.000 хектари шума, од кои 70 % се во приватна сопственост. Освен шуми во заштитениот предел има и ниви, ливади и овоштарници кои сопствениците исто така имаат проблем да ги користат.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles