15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Хрватска: Големо невреме и големи штети

Големо невреме вчера попладне зафати дел од Хрватска, а најлошо беше во општините Голем и Мал Буковец, каде беа уништени оранжерии, а особено погоедени биле оранжериите во кои се одгледува цвеќе, и кои произведуваат половина од вкупното производство на цвеќе во Хрватска. Невремето проследено со ветер, дожд и град со големина на „тениски топчиња“ во средата зафати дури пет жупани во Хрватска. До тамошната Дирекцијата за цивилна заштита пристигнале пријави за оштетени покриви, паднати дрвја на патишта и оштетени возила.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles