14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

За првпат оштина Штип ќе доделува стипендии за најдобрите ученици  

Со стипендии за најдобрите општината ќе ги стимулира основците и средношколците во нивната битка за освојување на повеќе знаења во текот на нивната настава, објави денеска градоначалникот на Штип Иван Јорданов.

Поводот за ова се над 30 тината освоени дипломи и признаниа од републички, балкански и светски натпревари на учениците од гимназијата Славчо Стојменски. Своевидениот успех е повќе од стимул за наставниот кадар од најстарата средно образовна институција во Штип.

Еден од најуспешните ученици кои стигнаа и на натпревар од светски ранг е ученикот од четвртта година Адријан Михајловски  во областа филозафија. Која е неговата инспирација.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles