1 C
New York
Thursday, November 30, 2023

Buy now

spot_img

Нема криза во Карбинци. Нови сопственици на недвижнини има како во убавите времиња

Карбинци во моментов е најатрактивното место за купување наедвижен имот во Регионот. Само во последните неколку месеци, имотите промениле 50 сопственици.

Големата побарувачка се однесува на куќи, но најмногу на земјоделско земјиште , поради што во овој период , цената е највисока досега и досигна 0д 3-7 евра за м/2.

Освен за земјоделско, голем интерес има и за градежно земјиште, поради што Општината веќе размислува за продажба на градежно земјиште.

Атрактивноста на  плацевите во општина Карбинци е присутна подолг период, поради што индустриската зона е одамна распродадена , па од Општината размислуваат за уредување на нова.

Само за две години, Општината по основ данок на промет има инкасирано 150.000 евра, но уште поважно е што ова повлекува индистриски и економски развој .

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles