11.2 C
New York
Saturday, September 24, 2022

Buy now

spot_img

Се повеќе  ненајавени и  брзи откази. Работниците заминуваат  ад хок  и без збогување.

Се повеќе ненајавени  и брзи откази применуваат работниците. Процентот  на оние на кои работните места не им значат ништо е се поголем  и за работадавачите  необјаснив.  Кризата е голема, пари нема а работата  не се почитува.  Едноставно, стануваат и заминуваат, велат   работадавачи.

Според социлозите, станува збор за промена на навиките од пандемијата и огромната потреба од работници.

Луѓето   за време пандемијата стекнаа нови навики и однесување. Некои работеа од дома ,  се отворија нови работни места, некои примаа помош, други се одлучија да  ја променат професијата и слично на тоа ,велат социолошките анализи .

Без оглед на ова, работниците од пандемијата наваму бараат поголеми плати  категорично поставувајки свои   услови. Силата на работникот, се чини, одамна не била толку голема.

Од Организацијата на работодавачи  исто така го потенцираат овој проблем, високи плати, ненајавени заминувања  и  немање алтернатива.

Епилог врз стопанството и  стандардот  од  овој процес е   уште една грижа повеке  во  дефинирањето на  состојбата и последицте од неа. Факт е дека се е поскапо, пари има се помалку , работа се повеке а  работници-  се помалку.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,500FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles