15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Албанија: Трет пат не може да се избере претседател

Албанскиот парламент денеска не успеа да избере нов претседател, откако ниту еден кандидат не беше номиниран за третиот круг на гласање. Владејачката левичарска Социјалистичка партија и опозицијата не успеаја да постигнат компромис за кандидат кој ќе го замени претседателот Илир Мета, а не беше номиниран ниту еден независен кандидат. Според изборните правила во првите три круга, победникот мора да обезбеди најмалку три петтини од гласовите или 84 пратеници. Владејачките социјалисти – со 74 од 140 места во парламентот – досега немаа доволно гласови за да го добијат побединикот.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles