14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Македонија ќе западне во Уставна криза доколку до крајот на годината Уставниот суд не се пополни со сега испразнетите четири места, изјави денеска претседателчот на оваа истанца Добрила Кацарска.

Доколку до декември не се пополнат испразнетите четири од девет места во Уставниот суд, можно е прогласување на Уставна криза во државата, најави денеска на прес претседателот на оваа институција Добрила Кацарска.

Уставна тужба е новата алатка, која наскоро ќе ја имплементира Уставниот суд. Со тоа се отвора можноста граѓаните побрзо да дојдат до правдата во Македонија,наместо со години да чекаат на одлуките на Европскиот суд за човекови права.

Кацарска упати апел , во што е можно пократок временски рок, Собранието да ги изгласа преостанатите четири члена, бидејќи досега работата на Уставен е сведена на работ на кворум.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles